Kontakt

Bolest AB
Kardanvägen 5
432 32 Varberg

+46 (0)340-20 11 00
info@bolest.se

Försäljning lackboxar
Stefan Ivarsson
+46 (0)340-20 11 01

Filterbeställning
+46 (0)340-20 11 00
order@bolest.se

Service/support
+46 (0)340-20 11 20
service@bolest.se

Wojciech Szablewski

Servicetekniker
0340-20 11 11
ws@bolest.se
Musik: Gammaldags rock
Film: Alla med Anthony Hopkins

Martin Jonsson

Platschef / Produktionsansvarig
0340-20 11 17
martin.jonsson@bolest.se
Bok: Liftarens Guide till galaxen
Film: Star Wars

Hans Hövde

Projekt, inköp och dokumentation
0340-20 11 09
hans.hovde@bolest.se
Musik: Lars Winnerbäck och sjuttiotalsdisco
Film: Femte elementet

Ronny Stern

Plåtslagare
0340-20 11 07
ronny.stern@bolest.se
Musik: Rockklassiker
Intresse: Familj och cykling

Niklas Dahl

Lager- och orderadministratör
0340-20 11 00
niklas.dahl@bolest.se
Musik: Allt beroende på humör
Film: Trainspotting

Susanne Karlsson

Ekonomi & administration
0340-20 11 10
susanne.karlsson@bolest.se
Musik: All musik, men främst rock.
Film: Pulp Fiction och Den gröna milen

Kenth Johansson

Konstruktör
0340-20 11 27
kenth.johansson@bolest.se
Bok: Chateau vadå
Film: Interstellar, Matrix och annan Sci-Fi

Conny Anthav

Sälj och servicekoordinator
0340-20 11 04
conny.anthav@bolest.se
Musik: Heavy metal som Metallica och AC/DC
Intresse: Motorcyklar

Om Bolest

Bolest startade verksamheten 1992 under namnet Lackboxar i Varberg AB och bytte 1999 namn till Bolest i Varberg AB. Bolests huvudprodukt är lackeringsanläggningar av yppersta kvalitet. Vi har även ett brett sortiment av kompletterande produkter. Bland annat ventilationsdetaljer från vår egna plåtverkstad.

2014 gick vi på Bolest samman med Holgers i Norge. Tillsammans bildade vi Holgersgruppen. Holgersgruppen består av Bolest i Varberg AB, Holger AS och Holgers Produktion AS, och är Skandinaviens största tillverkare och leverantör av kompletta beläggningssystem för fordonsindustrin och ytbehandlingssystem.

Holgersgruppen finns i både Norge och Sverige, med kontor för försäljning, marknadsföring, konstruktion, tillverkning, installation, service och expertis inom processventilation. Bolaget har också ett brett sortiment av maskiner, verktyg och förnödenheter för arbete inom ytbehandling.